Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
"Jasné myšlení - skleněné plastiky Petera Ivy a Michaela Scheinera" ve Phoenix Art Muzeu v Arizoně
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 13/2002

Peter Ivy a Michael Scheiner patří mezi nejmladší generaci sochařů, kteří si za nástroj myšlení a uměleckého vyjádření vybrali sklo. Oba využívají bohatý vizuální a symbolický potenciál skla, aby vytvořili tajemné a lyrické objekty. Výstavu připravilo Phoenix Art Museum v Arizoně ve Spojených státech od 12. dubna do 11. srpna letošního roku.


 
 

Michael Scheiner a Peter Ivy pocházejí z města Providence na Rhode Islandu. Oba považují sklo za univerzální materiál, který umělci poskytuje bohaté možnosti metafory, díky níž mohou nejlépe realizovat své představy. Sklo je podněcuje ke ztvárnění protikladu křehkosti a síly či pružnosti, tmy a světla. Tito výjimeční skláři ve svých dílech kombinují foukané sklo s jiným materiálem - od plátového olova a mýdlových bublin po křídla hmyzu.

Scheiner věnuje obzvláštní pozornost podobnosti mezi sklem a zranitelností těla a ducha a vytváří formy, které připomínají abstraktní anatomické studie či mikroskopické obrazy buněčných struktur. Pro Phoenix Art Museum vytvořil sochu z jílové hlíny o váze jedné tuny, která je podepřena pouze tenkými pláty tabulového skla.

Ivy popisuje své objekty jako zbytečné stroje. Jsou to křehké, komplikované vymyšlené předměty, které připomínají zázrak takového pozemského jevu, jako je víření prachu nad vodní hladinou, horko sálající z žárovky nebo vzory prasklin na skleněné váze.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.