Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Českobudějovický Dům umění poprvé v ČR představuje díla Ingeborg Lüscher
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 13/2002

Od 25. dubna budou v Domě umění v Českých Budějovicích k vidění díla malířky, fotografky, sochařky a v posledních letech i filmařky Ingeborg Lüscher.


 
 

Její umělecká kariéra se vyvíjela velmi zajímavým způsobem. Původní profesí herečka, která se začátkem šedesátých let 20. století představila asi ve dvaceti švýcarských a německých filmech, později vystudovala psychologii na berlínské universitě. Od roku 1966 žije ve Švýcarsku a věnuje se výhradně výtvarnému umění.

Ingeborg Lüscher se zúčastnila významných mezinárodních výstav jako např. kasselské Documenty (1972, 1992), benátského bienále (1980, 1999, 2001) či v roce 1988 bienále v australském Sydney. Má za sebou rovněž řadu samostatných i skupinových výstav po celé Evropě i v zámoří.

Její dílo se pohybuje v rovině několika médií. Od nejstarších fotografických prací - velkoformátových studií známých i anonymních tváří a přírodních forem, přes malbu a sochařství, kde vedle barev využívá též dalších materiálů, hlavně pro ni tak typického sirného prachu a popele - pod jejichž "chvějícími se povrchy" zkoumá hloubky intelektu a emocí či temnoty a světla. V posledním období je to hlavně práce s kamerou a točení filmů.

Českobudějovickou výstavu Ingeborg Lüscher "Jedno přes druhé" tvoří čtyři části, které jsou prezentovány v podobě obrazu, fotografie i filmů a které ukazují její zájem o citlivé oblasti ležící mezi vnějším a vnitřním, oblasti plné dynamiky a skrytých dramat.

Fotografický cyklus "Domov krabů" vznikl na pláži korejského ostrova Bogil-Do a podle katalogu výstavy nabízí klasický způsob spojení krásy a její pomíjivosti, je možné v něm vystopovat první náznaky "světa vzhůru nohama" - charakteristiky, která provází celou její výstavu. Dokladem toho je i obrazový cyklus "Manifest" představující zlom - dělí čas na předtím a potom a ukazuje rovněž na souvislosti toho, co je na povrchu a co je skryté.

Svůj první film autorka natočila v roce 1998 při cestě do Číny a o rok později jej představila pod názvem "Fei-Ja:Fei-Ja:/Leť, Leť (Naši čínští přátelé)" na benátském bienále. Film vyjadřuje nekonečný spletenec našich vnějších zmatků a her a vnitřních bolestí a svárů.

"Zmatek" je do jisté míry obsažen i v poslední části výstavy, kterou tvoří nejnovější autorčin film "Fúze." Byl představen v Benátkách na loňském bienále jako dílo plné náznaku, podobenství a ironie každodenního života.

Výstava, kterou doprovází autorčin katalog v česko-anglické mutaci, vznikla ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR, nadací Pro Helvetia a statutárním městem České Budějovice. Potrvá do 26. 5.


 

 

 

 

 

 

Ingeborg Lüscher: Jedno přes druhé, 2001
Dům umění města České Budějovice
duben 2002

 

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.