Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Výstava v kolínském muzeu představuje barokní kulturu
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 13/2002

Architekturu, umělecké řemeslo a společnost v letech 1730 až 1800 představuje rozsáhlá výstava Baroko na Kolínsku, kterou minulý čtvrtek otevřelo kolínské Regionální muzeum ve svých pobočkách v Kolíně, Českém Brodě a Kouřimi. Navázalo na stejnojmennou výstavu, jejímž prostřednictvím loni přiblížilo období let 1650 až 1730.


 
 

Výstava pokračuje v dosud nejrozsáhlejší prezentaci místních památek barokního umění, řekl kurátor výstavy Vladimír Rišlink. Kulturně-historickou část přibližuje výstava v kouřimském muzeu, která potrvá do 16. června. Architekturu a umělecké řemeslo bude možné zhlédnout do 14. července v Kolíně. Sochařství a malířství prezentuje do 9. června muzeum v Českém Brodě a lidové baroko do 2. června kouřimský skanzen.

Většina exponátů pochází ze sbírek Regionálního muzea Kolín. Další zapůjčily církev, Státní ústav památkové péče a okresní archív.

Výstava je další částí dlouhodobého cyklu "Kolínsko v běhu staletí", který muzeum zahájilo v roce 1997. Jeho prostřednictvím se snaží mapovat kulturní dějiny Kolínska od raného středověku. Předcházející výstavy byly menší rozsahem, protože se zachovalo méně dobových exponátů. Menší budou i další chystané expozice, upozornil Rišlink. V příštím roce muzeum představí klasicismus a biedermeyer.

Výstavy se dosud setkaly s velkým ohlasem. "Jiná muzea naší velikosti totiž podobné projekty nedělají," poznamenal Rišlink. Loni ke zvýšení návštěvnosti přispěla i pražská výstava Sláva barokní Čechie, jejíž doprovodnou akcí byla i kolínská expozice.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.