Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Národní galerie vystavuje dílo Jana Autengrubera
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 13/2002

Kresby tužkou, oleje, ale i sochy a skicáky, ve kterých malíř Jan Autengruber zachytil první inspirace pro svá pozdější plátna a kresby, vystavuje od minulého čtvrtka Národní galerie v Paláci Kinských v Praze. Výstava s názvem Dílo 1910 - 1920 potrvá do 21. července.


 
 

"Výstava vznikla prozaicky, když dcera Jana Autengrubera darovala Národní galerii téměř 50 kreseb, které namaloval její otec těsně před svou smrtí ve vinohradské nemocnici," řekl jeden z autorů výstavy Vojtěch Lahoda. Právě před tím, než v roce 1920 ve 33 letech Autengruber zemřel, vytvořil své nejcennější kresby.

Pacovský rodák Jan Autengruber, který žil v letech 1887 až 1920, patřil v období před první světovou válkou k významným senzualistickým malířům podobizen a figur. Do historie českého malířství se zapsal také biblickými kompozicemi.

Autengruberova tvorba byla vždy hodnocena jako nedokončená. Z tohoto hlediska je ceněn cyklus kreseb aktů a figur, které vznikly těsně před malířovou smrtí. Jsou hodnoceny jako výrazný doplněk německé expresionistické a novoromantické vlny.

Podle Lahody nedosáhl Autengruber velikosti německých expresionistů, s nimiž byl při svém studiu v Mnichově v kontaktu, ale v mnohém se jim přibližoval. Autoři výstavy se pokusili tyto paralely v Paláci Kinských ukázat.

Autengruberovi byly u nás věnovány zatím jen dvě retrospektivy - v roce 1935 v Praze a v roce 1940 v rodném Pacově, kde také vznikla výstavní síň věnovaná slavnému malíři. O Autengruberovi vyšla v roce 1960 zatím jediná monografie od Alžběty Birnbaumové.

K výstavě je připraven katalog.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.