Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Prodej Hotelového porcelánu lze očekávat v pololetí
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 13/2002

Patnáct firem projevilo zatím zájem o koupi Hotelového porcelánu Karlovy Vary. Největší výrobce porcelánu pro gastronomii ve střední Evropě je od loňského roku v konkursu. Věřitelský výbor nyní rozhodl o jeho prodeji ve veřejném výběrovém řízení. Jeho uspořádáním pověřil aukční síň Naxos. Prodej by se mohl uskutečnit v červnu až červenci, řekl minulý týden generální ředitel Tomáš Dvořák.


 
 

"Vítěz výběrového řízení získá funkční plnohodnotnou firmu," uvedl. Porcelánka v závěru loňského roku propustila 180 ze 460 zaměstnanců a odstavila jednu ze dvou tunelových pecí. Výrobu však nepřerušila a vykázala tržby 310 miliónů korun. Meziročně jí tak klesl odbyt o osm procent. "Po počáteční nejistotě našich zákazníků se počátkem roku situace ustálila. Odbyt je zajištěn," podotkl Dvořák s tím, že letos firma plánuje tržby 200 miliónů korun.

Porcelánka letos hodlá zvýšit export do Ruska, kde letos uzavřela smlouvu se sedmým odběratelem. Hodnota vývozu činí pro každého z nich nejméně pět miliónů korun. "Orientujeme se i na trhy v ostatních zemích bývalého Sovětského svazu," uvedl Dvořák. Na podzim se firmě podařilo nově proniknout na švédský trh. V ČR má zajištěn odbyt z 95 procent.

Návrh na konkurs podalo na firmu její vedení poté, co jí sesterské firmy v Rakousku, Itálii a Švýcarsku nezaplatily za dodávku porcelánu.

Karlovarská společnost tak neměla na provoz ani na splátky úvěrů, které si vzala na převod výroby z Rakouska a Švýcarska na přání jejího majoritního vlastníka. Ten se zavázal, že půjčku splatí, ale peníze neposkytl.

Věřitelé přihlásili pohledávky za 248 miliónů korun. Uznány byly ve výši 187 miliónů korun.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.