Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Sklárny Kavalier ukončí kvůli silné koruně výrobu v závodě na Teplicku
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 13/2002

Sklárny Kavalier Sázava, největší domácí výrobce varného skla, zhruba do konce roku ukončí výrobu ve svém závodě Hostomice na Teplicku. O práci by měla přijít většina ze zhruba 50 pracovníků závodu. Jedním z významných důvodů ukončení výroby je příliš silná koruna a s tím spojená ztráta konkurenceschopnosti, řekl novinářům finanční ředitel firmy Vlastimil Bažant.


 
 

Nyní závod vyráběl pouze křemičitan, což je surovina pro další chemické zpracování při výrobě skla. "Dovozy této suroviny jsou levnější než naše výroba," řekl Bažant.

Závod již ukončil v polovině loňského roku výrobu zkumavek, elektronkových baněk, tabletových rourek a lahviček. Důvodem byl především růst nákladů. O práci zde přišlo zhruba 30 z více než 170 lidí. Do konce roku závod podle údajů teplického úřadu práce propustil zhruba dalších 90 lidí.

Ještě na začátku roku 1999 sklárny podle informací úřadu práce rozšiřovaly v Hostomicích výrobu a zvýšily počet zaměstnanců zhruba o 50 na 244. Podle analytika teplického úřadu práce vedení závodu spolupracuje a snaží se propuštěným lidem získat nové zaměstnání v okolních sklárnách.

Sklárny Kavalier vykázaly v polovině loňského roku zisk 22 miliónů při tržbách 855,7 miliónu korun. Majoritním vlastníkem skláren je podle databáze Ariadna a.s. Bohemia Crystalex Trading s podílem 73,55 procenta registrovaných zaknihovaných akcií. Švýcarské Coutts Bank patří 11,34 procenta.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.