Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
GLASSTEC 2008 bude o skle a energiích
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 13/2008

Vedoucí téma nadcházejícího veletrhu Glasstec, který se uskuteční v říjnu 2008, je vyjádřeno zkratkou „Sklo&Energie“. Je to dáno stále rostoucím významem skla jako materiálu pro energeticky efektivní výstavbu. Letošní veletrh se také bude výrazně věnovat technikám a technologiím využití fotovoltaické a solární tepelné energie. Už v předcházejícím ročníku veletrhu v roce 2006 více jak 30% účastníků vyjádřilo svůj vyhraněný zájem o techniky a technologie spojené s těmito obory průmyslu a výzkumu a vývoje. Mezi vystavovateli z tohoto oboru jsou již přihlášeny vůdčí společnosti jako Centrosolar, Solarwatt, Scheuten Solar nebo Schott Solar. Samozřejmě budou na veletrhu prezentovány již tradiční obory spojené s tímto veletrhem, jako jsou, vedle stavebního skla, laserové technologie, funkční povlakování, technická a speciální skla, ohýbaná skla.


 
 

Problematika solární energie bude i výrazným tématem tradiční výstavy, která je již integrální součástí veletrhu Glasstec, s názvem „glass technology live“. V roce 2006 přitáhla tato výstava, spojená obvykle se speciální show a odbornými semináři, na svoje konferenční semináře kolem 4500 účastníků. Letos má tak být celých pět konferenčních dnů věnováno tématu „glass&energy“, a z toho exkluzivně dva dny technikám a technologiím užití fotovoltaické a solární tepelné energii. Bude pojednáno o solárních krycích sklech, solárních modulech a i o metodách jejich zabudování do staveb. Očekává se řada prezentací nových, dosud nepublikovaných řešení. Tým tvůrců výstavy ze stuttgartské univerzity, vedený profesorem Behlingem, se chce soustředit i na širokou paletu potenciálních řešení, které dosud neexistují v průmyslově komerčním měřítku. Pozornost bude soustředěna zvláště na fotovoltaické moduly s tenkými vrstvami. Tyto tenkovrstvé moduly, s tloušťkou filmu v řádu mikronu, jsou dynamicky se rozvíjející a slibnou alternativou ke (již) konvenčním křemíkovým solárním článkům. Výhodami jsou nejen materiálové úspory, ale zvláště nákladově i časově efektivnější produkce.

Oba typy modulů jsou na funkčních plochách pokryty ochranným plochým sklem. Speciální, tzv. „ultra-white“ ploché sklo pak zajišťuje vyšší účinnost solárních modulů. Obor solární energie se tak stává mimořádně přitažlivým trhem i pro výrobce sklářských strojů.

Na veletrh je dosud přihlášeno 18 českých firem, které budou prezentovat své produkty na celkové výstavní ploše zhruba 700 metrů čtverečných. Největší plochy mezi nimi bude zaujímat stánky firem Sklostroj Turnov CZ s.r.o., Šulák Glass Working Machinery z Lanškrouna a Teplotechna–Prima, s.r.o., Teplice.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.