Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Nezaměstnanost v Libereckém kraji díky průmyslovým zónám klesá
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 13/2008

Nezaměstnanost v Libereckém kraji od posledních krajských voleb výrazně klesla hlavně díky průmyslovým zónám. Zatímco na konci roku 2004 bylo v kraji bez práce téměř 20.300 lidí, loni jich bylo o třetinu méně. Nabídka práce přitom vzrostla více než 2,5krát a k dispozici je kolem 4600 volných míst. Podle oficiálních statistik je v kraji devět průmyslových zón o rozloze 470 hektarů, ve skutečnosti je jich ale podstatně víc. Stovky pracovníků zaměstnaly i firmy mimo zóny nebo nová obchodní centra, která se staví po celém kraji.


 
 

Pouze dvě průmyslové zóny v Libereckém kraji se v posledních letech dočkaly státní podpory. Podle agentury CzechInvest stát podpořil jižní průmyslovou zónu v Liberci a v Hrádku nad Nisou. V obou případech spočívala podpora ve výhodné ceně, za kterou stát odprodal pozemky. Zóna v Liberci, která svou rozlohou 125 hektarů patří k největším soukromým projektům v zemi, je už dnes prakticky obsazená a zaměstnává přes 4000 lidí. V Hrádku je podle starosty Martina Půty ještě část zóny volná, její obsazování brzdí nedokončená silnice přes Polsko do Německa. Volné pozemky pro investory jsou například také v Novém Boru, Okrouhlé nebo Mimoni. Průmyslové zóny mají ale i v Turnově, České Lípě nebo Jablonci nad Nisou, kde zóna vznikla z rozlehlého areálu bývalé automobilky Liaz.

Liberecký kraj je v současné době v oblasti podpory průmyslových zón poměrně pasivní, přesto to starostové ani opozice nepovažují za problém. Mnohem více je pálí situace ve zdravotnictví či v sociální oblasti. Podle libereckého hejtmana Petra Skokana (ODS) by se měl přesto v budoucnu kraj právě této oblasti více věnovat.

"Chtěli bychom vytvořit internetové stránky, které umožní investorům vyhledávat vhodné lokality," řekl. Podobně kraj nabízí nevyužívané objekty takzvané brownfields, kterých je na jeho území kolem 360. Kraj chce také ze svého grantového fondu přispívat na inženýrské sítě v průmyslových zónách. Před budováním dalších zón na zelené louce ale varují odborníci. Hrozí totiž, že kraj bude v budoucnu bojovat s nedostatkem zemědělských ploch a v případě odchodu investorů mu přibudou další brownfields.

Další zajímavá průmyslová zóna by ale v příštích letech mohla vzniknout v oblasti bývalého vojenského prostoru Ralsko. Průmyslové výrobě by měl sloužit zejména areál bývalého vojenského letiště Hradčany, které loni v září převzal Liberecký kraj do vlastnictví od státu. Nedaleké Ralsko potřebuje pracovní příležitosti pro svých 1900 obyvatel. Podle předsedy představenstva Investorsko Inženýrské společnosti, která vlastní dvě průmyslové zóny v Liberci a další ve Stráži pod Ralskem, Petra Kupfa, je ale výraznou slabinou zóny z pohledu potenciálních investorů dopravní infrastruktura. "Její dobudování přijde na miliardy," upozornil Kupf.

Ralsko patří společně s dalšími šesti lokalitami k hospodářsky slabým oblastem, jejichž rozvoj se kraj snaží podporovat samostatným grantovým programem. Od roku 2005 už obcím a podnikatelům z Frýdlantska, Českolipka a Semilska, kde se potýkají s vysokou nezaměstnaností, rozdělil 8,7 milionu korun na 58 projektů. Letos jsou v programu připraveny další čtyři miliony. Podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) je podobná podpora velkou pomocí a záleží jen na obcích a podnikatelích, zda ji dokážou využít. Nejde ale podle něj o jedinou podporu. "Kraj připívá i na vodohospodářské projekty a další akce, snaží se zlepšit i místní silnice, které v minulosti patřily ke slabinám Frýdlantského výběžku," dodal.

Liberecký kraj je tradičně průmyslovou oblastí. Ještě v 80. letech minulého století byly dominantními obory výroba skla a bižuterie a textilní průmysl. Zatímco sklářský a bižuterní průmysl si stále svou silnou pozici drží, textilní průmysl je ve výrazném útlumu. Stále více lidí je ale zaměstnáno v podnicích vyrábějících součásti automobilů. Současná silná a v zásadě jednostranná orientace na tyto dva obory však může podle analytiků Českého statistického úřadu znamenat pro budoucí hospodářskou stabilitu kraje riziko. Pokud některou z oblastí postihne recese, bude to znamenat výrazný růst nezaměstnanosti. (ČTK)

Vývoj nezaměstnanosti v Libereckém kraji v letech 2004 až 2007 (zdroj: MPSV)

Průměrné mzdy v libereckém kraji a v České republice v letech 2004 až 2007 (zdroj: ČSÚ)

Přehled vybraných ukazatelů v průmyslových podnicích se 100 a více zaměstnanci se sídlem v Libereckém kraji (zdroj: ČSÚ)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.