Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Produkce průmyslu v eurozóně v dubnu stoupla o 3,9 procenta
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 13/2008

Průmyslová výroba v eurozóně se v dubnu meziročně zvýšila o 3,9 procenta. Tempo jejího růstu tak výrazně zrychlilo z březnových 1,6 procenta. Oznámil to 12. června statistický úřad Eurostat v Bruselu. V celé Evropské unii produkce stoupla o 3,7 procenta.


 
 

Analytici podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem výroby v eurozóně jen o 2,8 procenta. "Začátek druhého čtvrtletí byl silnější, než se očekávalo," řekl k tomu ekonom Holger Schmieding ze společnosti Bank of America.

"Z hlediska Evropské centrální banky to znamená, že je na cestě červencové zvýšení úrokových sazeb. ECB považuje ekonomiku za dostatečně silnou k tomu, aby se s nárůstem sazeb vypořádala," dodal.

Bankovní rada ECB předminulý týden podle očekávání nechala základní úrok na čtyřech procentech, signalizovala však, že by sazby mohla zvýšit již příští měsíc. Prezident ECB Jean-Claude Trichet na tiskové konferenci zdůraznil zvýšená rizika inflace a řekl, že banka cenový vývoj velmi bedlivě sleduje a je připravena zasáhnout.

Evropská komise předpokládá, že růst ekonomiky 15 zemí používajících euro v letošním roce zpomalí na 1,7 procenta z loňských 2,6 procenta. V příštím roce by pak hospodářství eurozóny mělo podle prognózy komise stoupnout pouze o 1,5 procenta.

V březnu, podle dřívějších údajů zveřejněných Eurostatem, meziročně vzrostla průmyslová produkce v EU 27, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů, o 1,8 procenta. Ze členských států, za které byla data uvedena, se nejvíce zvýšila v Irsku o 6,9 procenta, v Nizozemsku o 6,6 procenta a v Rumunsku o 5,7 procenta. Z dalších pak průmyslová produkce v Německu vzrostla o 5,2 procenta a na Slovensku o 1,8 procenta. K největšímu poklesu došlo v Portugalsku, a to o 6,2 procenta. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.