Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Zahraniční výtvarníci se učí v Kamenickém Šenově rytectví
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 18/2006

Putovní sklářská škola Dominika Bimana, která vznikla před šesti lety v Harrachově, začala 14. srpna v Kamenickém Šenově na Českolipsku učit 12 sklářů z Německa a Nizozemska rytecké technice. Cílem školy je, aby stará rytecká technika neupadla v zapomnění, řekl umělecký sklář a iniciátor jejího založení Jiří Harcuba.


 
 

Škola hostuje pokaždé v jiné zemi, mimo pedagogů se do výuky zapojují i vždy jiní výtvarníci a světově uznávaní umělci. Vedle Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské předávají novým výtvarníkům zkušenosti i sklářské firmy a soukromé ateliéry. "Kromě rytí skla je jejich náplní například vitrografie, kresba a rytí kovu nebo tisk ze skleněných desek," dodal ředitel sklářské školy Pavel Werner.

Rytci používají podle Harcuby, který pořádá rytecké kurzy i v USA a Japonsku, stále původní technologii. Stroje ale dnes již nemusejí pohánět šlapáním a místo rotujícího měděného kolečka vytváří rytinu přesné diamantové. Sklářům dělá radost, že hned vidí výsledky své práce.

Biman, jehož jméno škola nese, byl nejznámějším českým rytcem. Žil v letech 1800 až 1857 a v harrachovské sklárně hraběte Harracha, dnešní sklárně Novosad a syn, se vyučil. V Harrachově chce škola také začít nabízet rytecké kurzy turistům a široké veřejnosti. Bimanovu školu podporuje česko-německý Fond budoucnosti.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.