Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Komplikovaný život výrobců českého porcelánu
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 18/2006

Příčinami špatných výsledků oboru porcelánu jsou podle českých producentů zvláště silná koruna, zdražování energií, asijská konkurence a vratky DPH. Situaci zhoršuje i nezájem o porcelán na tuzemském trhu a rostoucí cena zlata. Lídři oboru přesto věří v obrat.


 
 

Loňský rok byl pro největšího českého výrobce porcelánu vůbec nejhorší v historii. Alespoň v řeči čísel. Karlovarský porcelán, obhospodařující značku Thun, vykázal za rok 2005 rekordní ztrátu ve výši 170 milionů korun. Obrat společnosti se poprvé v dohledatelné historii (nejstarší známá data jsou z roku 1993) propadl pod miliardu. Podobné výsledky mají i ostatní porcelánky. Pokud nejsou v červených číslech, vykazují zisk maximálně v řádech jednotek milionů.

Šéf Karlovarského porcelánu Vlastimil Argman, který za poslední rok zavřel dva závody, je ale stále optimistický. „Loňská ztráta vznikla kvůli započítání opravných položek z minulých let. Prostě jsme uklízeli v účetnictví,“ tvrdí Argman, jenž v příštím roce počítá se ziskem. „Situace se stabilizovala, výrobu převádíme do tří velkých porcelánek kvůli snížení nákladů,“ říká. Levnému porcelánu z Asie, který zaplavil hlavně obchodní řetězce, podle něho porcelánka vzdoruje lepší kvalitou a pružností služeb zákazníkům.

Radost z výsledků Karlovarského porcelánu nemají ani Radovan Květ a Jan Souček, do jejichž úvěry přetíženého sklářsko-porcelánového uskupení (Bohemia Crystalex Trading, Sklárny Kavalier, Crystalex, Sklo Bohemia, Sklárny Bohemia, Porcela Plus, Karlovarský porcelán, Concordia) firma patří. Společně musejí splácet nevídaný úvěr ve výši šesti a půl miliardy korun, který se jim podařilo získat po pádu spřátelené IPB operací s příhodným názvem Tombstone (jméno města, v němž působil legendární pistolník Divokého západu Wyatt Earp). Tehdy přesvědčili HSBC, Citibank, ČSOB (stala se jejich partnerem místo IPB), Raiffeisenbank, Komerční banku a Českou spořitelnu k refinancování svého podnikání.

Výjimkou mezi producenty v oboru je snad pouze firma G. Benedikt Karlovy Vary, která před čtyřmi lety vstala z mrtvých díky dvojici Marek Stanzel a Martin Wichterle (vnuk vynálezce kontaktních čoček Otty Wichterleho) a vyrábí výhradně hotelový porcelán. Do jejího oboru se proto začínají tlačit i ostatní výrobci.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.