Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Jihlavské sklárny Bohemia propustí několik desítek zaměstnanců
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 18/2006

Jihlavské sklárny Bohemia propustí několik desítek zaměstnanců. Vedení podniku k tomuto kroku přistoupilo kvůli poruše sklářské pece v dobronínském závodě. Nové zařízení by stálo desítky milionů korun. "Při současném stavu celého sklářského odvětví to není reálná investice," řekl generální ředitel skláren Ján Carda. Podnik nyní zaměstnává kolem 670 lidí.


 
 

Výroba byla zastavena v jednom ze tří tavících agregátů. Měl výkon osm tun a sloužil pro výrobu olovnatého křišťálu. Podle Cardy již pec překročila plánovanou životnost. "Rozsah poškození je natolik značný, že nelze zajistit jeho opravu," uvedl.

O propouštění firma informovala jihlavský úřad práce. Podle Pavla Literáka z úřadu se bude týkat asi 50 pracovníků. O tom, zda v okrese najdou uplatnění, bude rozhodovat jejich profese i věk. Koncem června na Jihlavsku hledalo práci kolem 3500 osob, což představovalo míru nezaměstnanosti 5,4 procenta.

"Ještě není určeno, kdo odejde. Mělo by se jednat o pracovníky v Dobroníně i v Antonínově Dole," řekl předseda podnikových odborů Milan Budín. Podotkl, že sklárny v poslední době spíš přibíraly nové pracovníky.

Podnik, který před čtyřmi lety skončil v konkurzu kvůli předlužení, má nového vlastníka od roku 2003. Ve výběrovém řízení ho koupila společnost Burson Properties. Ve výrobě dříve pracovalo přes 800 lidí. Loni v květnu měl podnik 630 zaměstnanců. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.