Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Glaverbel postaví u Teplic novou výrobní linku za tři mld. korun
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 18/2006

Společnost Glaverbel Czech začne v závěru letošního roku stavět v Řetenicích u Teplic novou linku na výrobu plochého skla za tři miliardy korun. Produkci chce zahájit na konci roku 2007, informoval o tom mluvčí firmy Petr Maxa. Provoz zaměstná 71 nových pracovníků, nyní v Řetenicích pracuje 425 lidí. Celkem jich má Glaverbel Czech 1214.


 
 

Podle Glaverbelu je důvodem stavby nové linky především vyšší poptávka po plochém skle, která má v nejbližších letech růst o sedm až osm procent ročně. Důležitou roli při rozhodování o stavbě sklárny prý hrál dostatek místních zkušených zaměstnanců, znalost trhu a možnost využít infrastrukturu v areálu Glaverbel.

"Opakovaně tvrdím, že největším bohatstvím jsou naši pracovníci, a domnívám se, že právě tohle rozhodlo o umístění této velké investice v Glaverbelu Czech," uvedl předseda představenstva Štěpán Popovič.

Výroba plochého skla je největší oblastí českého sklářského průmyslu. Podle údajů Asociace sklářského a keramického průmyslu se od roku 2002 do roku 2004 jeho produkce zvýšila z 536.000 na 839.000 tun, tedy o více než polovinu. Nová linka Glaverbelu bude mít kapacitu 700 tun denně.

Teplická sklárna, největší výrobce plochého skla ve střední a východní Evropě, patří do nadnárodní skupiny Glaverbel, která je součástí největšího výrobce skla na světě, japonské společnosti Asahi Glass. Glaverbel Czech v loňském roce vykázal tržby 7,9 miliardy korun a hospodařil se ziskem 338 milionů korun. Rok předtím měla firma zisk o více než 150 milionů vyšší. Na žebříčku největších exportérů Czech Top 100 byl v roce 2005 Glaverbel Czech na 17. místě. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.