Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Avanti, nová kolekce Sklárny Heřmanova Huť
 
Zájem o domácenské sklo z křišťálu klesá, může za to hlavně cena
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 18/2006

Zájem o nápojové a stolní sklo z olovnatého křišťálu klesá, v Česku se ho vyrábí stále méně. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že velký pokles výroby nastal také u ručně zpracovávaného a dekorovaného skla. Ještě v roce 2001 české sklárny vyrobily téměř 22 milionů kusů broušeného či zdobeného nápojového skla, v loňském roce to bylo jen 1,6 milionu kusů, tedy asi třináctkrát méně. Oslovení výrobci se shodli na tom, že tento trend bude pokračovat, prý proto, že spotřebitelé dávají přednost levnějšímu a jednoduššímu sklu.


 
 

Výroba nápojového skla z olovnatého křišťálu v posledních letech spíše kolísala, údaje za loňský rok ČSÚ nezveřejnil, protože dva největší čeští výrobci ovládají více než 70 procent trhu, a tyto informace jsou tím pádem důvěrné. Produkce dalšího křišťálového stolního skla se výrazněji snižovala. Loni se ho vyrobilo 17,5 milionu kusů, což je zhruba o deset milionů kusů méně než v roce 2000. České firmy za ně utržily téměř o miliardu korun méně než před pěti lety.

"Celkově pozorujeme celosvětový odklon od dražších výrobků, což jsou hlavně ty s podílem ruční výroby, například broušené nebo dekorované. Je to dáno cenou a narůstající konkurencí z Asie. V oblasti olovnatého křišťálu se částečně negativně projevuje i ekologická lobby," říká vedoucí marketingu společnosti Bohemia Crystalex Trading Iva Slaninová.

Odliv zákazníků je podle Slaninové dán hlavně razantní změnou životního stylu a trendy v architektuře a interiérovém designu. "Jednoznačný ústup od ručního a dekorovaného skla souvisí samozřejmě se stylem bydlení. Dnes se bydlí a stoluje jednoduše, a lidé se proto odklání od dražšího dekorativního skla k jednoduchým liniím a tvarům, které se vyrábějí automaticky," myslí si.

Problémy spojené s poklesem zájmu o olovnatý křišťál pociťují výrobci a prodejci i mimo Česko. Podle ředitele Jihlavských skláren Bohemia Jána Cardy za nimi stojí priority konečných spotřebitelů, vliv reklamy a ceny. Objem odbytu by se prý dal zachovat jen za předpokladu, že podniky budou prodávat za stále stejné ceny. Kvůli výrobním nákladům, především stoupajícím cenám energií a sílící koruně, to ale v českých podmínkách zatím není možné.

Hodně podniků, které se dříve orientovaly pouze na olovnatý křišťál, muselo v poslední době výrobu rozšířit o nějakou alternativní sklovinou, která není tak drahá. Problémy mívají i sklárny zaměřené na dekorativní sklo. Například harrachovská firma Novosad a syn financuje prodělečnou výrobu z příjmů z vlastní restaurace, pivovaru a turistických prohlídek. Majitel sklárny František Novosad už dříve řekl, že podnik loni uskutečnil zakázky za 80 milionů korun a přes vedlejší příjmy skončil s mírnou ztrátou.

Podle odhadů společnosti Bohemia Crystalex Trading, která zajišťuje export sklářským firmám Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou, Crystalex Nový Bor, Sklárny Bohemia Poděbrady a Sklárny Kavalier Sázava, tvoří výrobky z křišťálu asi pětinu celkové světové produkce domácenského skla. Až devět desetin olovnatého křišťálu z Česka se vyváží, nejvíce do Velké Británie, Austrálie, Řecka, Španělska a Spojených států. Na nepřímém vývozu se velkou měrou podílejí zahraniční turisté, kteří sklo nakupují jako suvenýr. (ČTK)

Výroba nápojového skla z olovnatého křišťálu, ručně nabíraného broušeného či zdobeného 
Výroba ostatního stolního a kuchyňského skla z olovnatého křišťálu 
  

Výroba ručně nabíraného, broušeného či zdobeného nápojového skla (mimo olovnatého křišťálu)
Zdroj: ČSÚ

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.