Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Po půl století se na věž liberecké radnice vrátila socha Rolanda
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 24/2005

Po více než půl století se minulý týden na vrcholek věže liberecké radnice vrátila socha rytíře Rolanda - ochránce budovy i obyvatel města. Měděná postava s bronzovými, ocelovými a zlatými prvky, vysoká 220 centimetrů a vážící 138 kilogramů je ale pouze replikou původní sochy. "Radnice ji nechala vyrobit za 2,142 milionu korun," řekla mluvčí libereckého magistrátu Dagmar Vodvárková.


 
 

Socha rytíře zdobila budovu libereckého městského úřadu od roku 1891, předlohou pro ni stala postava Rathausmana z vídeňské radnice. V roce 1952 nechali rytíře z věže sejmout komunističtí funkcionáři a místo něj se nad Libercem bezmála 40 let vypínala pěticípá hvězda. Z radnice zmizela až 11. prosince 1989 a pak ji vystřídal český lev.

"Vrácení sochy na věž se stalo součástí našich plánů vrátit radnici původní eleganci," řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček. Původní rytíř už ale nebyl v tak dobrém stavu, aby tam mohl být umístěn, navíc někde přišel o svůj meč a kopí a tak město nechalo vyrobit jeho repliku. Originál je v Severočeském muzeu v Liberci.

Návratem rytíře na věž se završila dvouletá rekonstrukce hlavní věže liberecké radnice, která přišla na zhruba 12 milionů korun. Podle projektanta rekonstrukce Josefa Patrného by měl rytíř na budově vydržet desítky let. V budoucnu se zřejmě potáhne zelenou patinou. "Vrchol věže jsme museli v délce osmi metrů zesílit, aby rytíře unesl," konstatoval Patrný.

Autory nového Rolanda, který bude zhlížet z výšky 60 metrů na město, jsou restaurátoři Jan Nikendey a Milan Zdeněk. Replika rytíře se skládá ze 129 dílů, které k sobě restaurátoři nýtovali, pájeli a šroubovali. Největším z nich je hrudní brnění - kyrys. Kostru sochy tvoří nerezová ocel, aby se předešlo korozi na místech, kde se stýká s mědí. Rytíř drží v ruce korouhev s pozlacenou špicí, která slouží zároveň jako hromosvod, protože je nejvyšším bodem historické budovy. Zpět dostal i svůj meč. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.