Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
V Kašperských Horách vznikla nová expozice o pivovarnictví
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 24/2005

V Kašperských Horách na Klatovsku je od prázdnin nová expozice, která představuje historické pivní lahve, půllitry, výčepní zařízení a jiné předměty související s pivovarnictvím. Expozice je v objektu soukromého moto muzea a pochází ze soukromé sbírky sběratele z Plzeňska. Nadšenců, kteří sbírají věci související s pivem, jsou prý v republice stovky.


 
 

"Můj kamarád nejdřív sbíral veterány, ale pak se pustil do pivních lahví a svou sbírku teď ukázal v našem muzeu," řekl majitel moto muzea Zdeněk Bálek. Návštěvníci si mohou v muzeu kromě historickým motocyklů a hraček prohlédnout téměř 180 starých pivních lahví z let 1875 až 1930, každá pochází od jiného pivovaru v Česku.

"Ještě v roce 1912 bylo v českých zemích přes 600 pivovarů, každý měl postupně několik druhů lahví, které se lišily zejména nápisy," řekl Bálek. Ačkoliv lahve ze zeleného nebo hnědého skla vypadají až na nápisy skoro stejně, sběratelé mezi nimi mají svá esa. Od některé várky lahví, které si nechal pivovar odlévat do formy z hruškového dřeva, se totiž do dnešní doby dochovalo jen pár posledních kousků.

Pivovarská expozice obsahuje také řadu skleněných půllitrů a korbelů i sklenek používaných v hostincích na alkohol. Je tu několik různých zařízení na plnění a zátkování pivních lahví. Do doby 30. let minulého století přenese návštěvníky muzea interiér tehdejšího hostince. "Je tu všechno, co v tehdejší hospodě bývalo - stoly a židle, pult s pípou, kompresor, dobové obrázky, ale také například historické hodiny a starý kulečníkový stůl," popsal Bálek.

Na hospodských stolech jsou kromě porcelánových pivních podtácků také například nerezové ohříváčky piva. "Když se někomu zdálo pivo moc studené, dovnitř ohříváku se nalila horká voda a celé se to ponořilo do půllitru," popsal pomůcku průvodce muzea. Dříve se pivo chladilo ledem, který pivovarníci přes zimu nalámali na rybnících a řekách. Během roku pak ke každé rozvážce piva přidávali hospodskému do sklepení i kus ledu na udržování piva v chladu. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.