Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Zájem o český pavilon na Expu trvá, chystá se přehlídka sklářů
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 24/2005

Český pavilon na světové výstavě Expo 2005 v japonském Aiči se stále těší značnému zájmu návštěvníků. V srpnu si českou expozici, pojatou jako relaxační zahrada fantazie a hudby, denně prohlédlo více než 10.000 lidí, několikrát byla překročena dvanáctitisícová hranice. Od březnového zahájení výstavy prošlo pavilonem přes 1,2 milionu návštěvníků.


 
 

Důvodem rekordní návštěvnosti jsou podle českých organizátorů nejen školní prázdniny, ale i různé doprovodné akce. Česká kultura a umění se v Japonsku představují i mimo výstavní areál. Například minulý pátek začala v prefektuře Tojama měsíční přehlídka českého ateliérového skla nazvaná V zajetí světla a prostoru. České sklo má v Japonsku tradičně velmi dobrý zvuk. Čeští sklářští výtvarníci se v této asijské zemi poprvé komplexněji představili na výstavě Expo 1970 v Ósace.

Chystá se také Týden českého filmu, který se uskuteční od 30. srpna do 9. září v Tokiu. Promítat se budou filmy, které obdržely Oscara, nebo byly na tuto prestižní cenu nominovány - Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Kolja, Vesničko má středisková, Obecná škola a Musíme si pomáhat. Japonští filmoví fanoušci se budou moci seznámit také s českými snímky, které zvítězily na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, či s filmy oceněnými Českým lvem v kategorii nejlepší film.

Světová výstava, jejímž hlavním mottem je moudrost přírody, skončí 25. září. Na výstavě se představuje 124 států a osm mezinárodních organizací. Generálním komisařem české účasti je Vladimír Darjanin, který byl jedním z kandidátů na ministra kultury. Premiér Jiří Paroubek ale nakonec dal přednost Vítězslavu Jandákovi. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.