Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Brněnskou Vaňkovku oživil druhý ročník Malířského sympozia
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 24/2005

Nové místo pro pořádání druhého ročníku svého Malířského sympozia zvolila letos Galerie Brno. Oproti loňskému hradu Veveří budou letos skupinu malířů hostit zdi staré továrny Vaňkovka, nedávno přebudované na společenské a obchodní centrum. Výtvarníci najdou útočiště v hale bývalé strojírny Vaňkovky.


 
 

"Chtěli jsme umění přiblížit více do centra. Prostředí hradu Veveří bylo hezké, ale setkali jsme se s negativními reakcemi lidí, proč mají jezdit tak daleko," vysvětlila změnu kurátorka Ilona Víchová z Galerie Brno. A autoři získají zase jinou inspiraci, když se historické prostředí změní na industriální, dodala.

Výtvarníky přímo při práci bude možné pozorovat do 31. srpna denně od 11:00 do 17:00. Výsledky budou prezentovány v Galerii Brno ve Veselé ulici od 1. září, řekla Víchová.

"Integrující osobností se letos stal Vladimír Skrepl – který vede ateliér malby na Akademii výtvarných umění v Praze," řekla Víchová. Skrepl se sympozia zúčastní osobně a bude v prostředí Vaňkovky tvořit společně se svými současnými studenty i bývalými absolventy Janem Šerých, Markem Medunou, Jakubem Hoškem, Veronikou Landovou a Sylvií Brodi, uvedla kurátorka. "Bude tak na sympoziu zastoupena abstraktní i figurální malba," dodala.

Loňský první ročník akce specializované na klasickou malbu byl věnován osobnostem z okruhu Jiřího Davida. Pozvání tehdy přijala pětice představitelů mladší a střední malířské generace - Jakub Špaňhel, Vít Soukup, Petr Pastrňák, Milan Salák a František Matoušek. (ČTK)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.