Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Ertl Glas předvedl největší fotovoltaický modul na světě
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 24/2005

Rakouská společnost Ertl Glas AG oznámila, že vyrobila největší fotovoltaický článek na světě a to o ploše 12,5 m2 a s fotovoltaickým elektrickým výkonem 1,5 kilowattů.


 
 

Tento fotovoltaický panelový modul, v jehož konstrukci je důležitým prvkem i ploché sklo, byl předveden ve Freiburgu v Německu, při příležitosti červencové mezinárodní výstavy Intersolar. Tato výstava i souběžně pořádaná konference byly věnovány problematice využívání sluneční energie jako obnovitelného zdroje.

Mluvčí firmy, její vlastník Josef Ertl řekl: „Tento panelový modul, který byl vyvinut pro použití pro fasádové obklady vysokopodlažních budov, značně rozšiřuje rozsah aplikačních možnosti fotovoltaiky ve stavebnictví.“ A dále uvedl: “Cena za čtverečný metr fotovoltaické fasády je mezi 500 až 800 EUR, což je obdobné jiným vysoce kvalitním obkladovým materiálům jako je kámen. Trh s fotovoltaickými články v loňském roce 2004 zaznamenal meziroční růst o 59%, když byla celosvětově instalována kapacita s výkonem 1,256 megawatt. Současná celková hodnota tohoto trhu je odhadována na 5 miliard EUR “.

Společnost Ertl Glas plánuje zahájit produkci a chce investovat 5 milionů EUR do vybudování svého nového závodu se 60 pracovníky ve své pobočce Ertex Solar v Rakousku. Roční kapacita závodu bude 200 tisíc čtverečných metrů fotovoltaických panelů. Marketingově se chce společnost zaměřit zvláště na export do Německa, USA, Číny a Japonska. V Rakousku, podle mluvčího, je prodej neziskový neboť se zde omezuje státní podpora producentů energie z obnovitelných zdrojů.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.