Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Budou se v České republice vyrábět v roce 2007 plastová autoskla?
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 24/2005

Liberecká společnost Peguform Bohemia z americké skupiny Venture, největší český dodavatel plastových dílů pro automobily, oznámila, že spolu se společností Exatec postaví v Česku závod na výrobu autoskel z polykarbonátu (PC). Výroba by se měla rozběhnout v roce 2007. S novou technologií se nový závod Peguform Bohemia, dřívější Plastimat, s. p., Liberec, stane prvním světovým výrobcem plastových skel.


 
 

Technologii, kterou společnost Peguform pravděpodobně použije, vyvinula firma Exatec - společný podnik Bayer Material Science (součást koncernu Bayer, výrobce PC Makrolon) a GE Advanced Materials (součást koncernu General Electric, výrobce PC Lexan).

Technologie výroby Exatec 900 Glazing System prošla v posledních letech intenzivním vývojem a zkouškami, především z hlediska optických vlastností, reprodukovatelnosti vlastností výrobku, porušování materiálu a bezpečnosti skel při lomu a tříštění. Plastová autoskla představují jednu z největších inovací v oboru aplikace plastů při výrobě automobilů a nabízejí netušené možnosti designu.

Tento produkt se jeví jako velmi silný konkurent substituující skleněná autoskla. Auta s reflektory se skly z PC jezdí již dnes.Transparentní, lehký a nárazu vzdorný polykarbonát (PC), optimalizovaný pro výrobu autoskel, jako je např. Makrolon 2607, je velmi kvalitním materiálem, o čemž svědčí mimo jiné i to, že je materiálem, z něhož se lisují i CD a DVD disky. I malé snížení hmotnosti autoskel, které např. při tloušťce 4 mm tvoří proti sklu 40 až 50 %, je příspěvkem ke snížení spotřeby a emisí automobilu. Plastová skla přispívají k jízdnímu komfortu, jsou prakticky neomezeně tvarovatelná z hlediska designu i optimálních aerodynamických tvarů.

Použití PC vytváří rovněž předpoklady pro širší zavádění funkčních vrstev v tloušťkách desítek až stovek nanometrů (1 nm = 10-9 m) na skla; tyto vrstvy jsou nanášeny fyzikálními technikami PVD, plazmově nebo nanotechnologicky. Jedná se např. o vrstvy odolné vůči poškrábání, hydrofobní vodoodpudivé vrstvy, vrstvy odolné vůči zamlžování, snadno čistitelné vrstvy easy-to-clean a vrstvy odolné vůči zašpinění, IR reflexní i antireflexní vrstvy a fotochromní, automaticky stmívatelné vrstvy z nanokompozitů aj., včetně výroby lepených skel s mezivrstvou viskoelastického polybutyralového polymeru.

O místě, kde vznikne nový závod, o výši investic a o technologickém vybavení závodu nebyly uvedeny žádné podrobnosti. Bez ohledu na to, která technika bude použita, rýsuje se výstavba nejmodernější a vysoce automatizované české vstřikovny se špičkovým procesem plnění formy, s robotizovanou manipulací s rozměrnými výrobky a s kontrolou jakosti.

Očekává se, že nový závod by mohl po rozběhnutí výroby během pěti let zvýšit stávající roční obrat 136 mld eur (cca 5,5 mld. Kč) o polovinu a podpořit zaměstnanost v Libereckém kraji, zvláště na Frýdlantsku. S novou technologií se nový závod Peguform Bohemia, dřívější Plastimat, s. p., Liberec, se závody v Liberci, Libáni, Nymburce a s nástrojárnou v Liberci, stane prvním světovým výrobcem plastových skel s rozsáhlými možnostmi exportu. Společnost, dodávající své výrobky pro vozy Škoda Auto, Audi, VW, TPCA, Opel a Suzuki, k tomu má veškeré vývojové, konstrukční a výrobní předpoklady. (mmspektrum.com)

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.