Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Padesát architektonických "nej" pomůže rozvoji turistiky v Plzni
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 11/2005

Pro podnícení rozvoje turistiky si nechá Plzeň zpracovat projekt "50 nej plzeňské architektury". Do tohoto multimediálního propagačního díla, mapujícího nejcennější stavby ve městě, vloží přes 1,7 milionu korun. O 700.000 korun žádáme Státní program podpory cestovního ruchu ministerstva pro místní rozvoj, řekla náměstkyně primátora Marcela Krejsová.


 
 

"Půjde zejména o filmy prezentující výjimečná architektonická díla. Smyslem je ukázat Plzeň jako zajímavý turistický cíl," uvedla. Podle Krejsové má město velký dluh v propagaci svých hodnotných staveb, které jsou součástí kultury a identity Plzně.

Partnerem projektu, který požádá o další peníze Státní fond pro rozvoj kinematografie, je KF ORBIS Film Plzeň (Krátký film).

Plzeň se 164.000 obyvateli je čtvrtým největším městem v ČR. V minulých letech byla považována za nezajímavé "černé" průmyslové město, uvádí se v návrhu nového projektu propagace. Radnice se snaží vábit turisty, ale nabízí zatím hlavně kostel sv. Bartoloměje, renesanční radnici (obojí na centrálním náměstí), Velkou Synagogu a obnovenou Měšťanskou besedu.

Velká část skvostů je zatím laikům i odborníkům neznámá. "Patří mezi ně například interiéry architekta Loose, domy Hanuše Zápala a další díla z minulého století," uvedla náměstkyně.

Hlavním cílem nedávno schváleného Programu rozvoje města je "utvářet Plzeň jako umělecké dílo". Po dlouhé odmlce začala radnice vypisovat architektonické soutěže na významné stavby a úpravy (Park U Ježíška, prostor U Zvonu a kašny na náměstí).

K propagaci architektury slouží také letos poprvé vypsaná Cena Hanuše Zápala a nedávné zapojení města do mezinárodní soutěže architektů Europan 8.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.