Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Muzeum v Břeclavi představuje výtvarné umění 18. a 19. století
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 11/2005

Díla malířů a sochařů ze sbírek Muzea města Brna představuje výstava Výtvarné umění 18. a 19. století, která je k vidění v břeclavském městském muzeu. "V desetileté historii našeho muzea bude barokní výtvarné umění prezentováno vůbec poprvé," řekla ředitelka muzea Evženie Klanicová.


 
 

Kolekci tvoří čtyři desítky obrazů a šest plastik brněnských a moravských malířů, stejně jako díla, která vznikala pro Brno v zahraničí. "Vystavujeme obrazy, které se nevešly do nové expozice na brněnském hradu Špilberk. Bylo by však škoda, kdyby ležely v depozitáři a lidé si je nemohli prohlédnout," míní ředitelka. Zájemci z menších měst navíc podle ní nemají mnoho příležitostí seznámit se výtvarným uměním uplynulých století.

Z autorů, jejichž díla jsou na výstavě zastoupena, zmínila Klanicová například Antonína Ferenze, Ferdinanda Lichta, Jana Nepomuka Gebhardta nebo Josefa Švandu.

Břeclavské muzeum, které bylo otevřeno před deseti lety, uspořádá každoročně kolem 25 výstav. Z výtvarného umění dosud představovalo zejména tvorbu současných autorů. Mezi nejvíce navštěvované výstavy patří ty, které jsou věnované lidovým zvykům. Roční návštěvnost je kolem 6000 lidí. Výstava Výtvarné umění 18. a 19. století potrvá do konce května.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.