Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Stanici newyorského metra zdobí mozaiky výtvarníka Petra Síse
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 11/2005

Jednu ze stanic newyorského metra nově zdobí nástěnné mozaiky českého výtvarníka žijícího v USA Petra Síse. Čtyři velké mozaiky ve tvaru lidského oka mají znázorňovat "oči města, které nikdy nespí", řekl autor při slavnostním uvedení svých prací v Českém centru v New Yorku.


 
 

Po obrázcích velryby, které oživovaly vozy metra od podzimu 2001 do června 2003, a plakátech na téma poezie vylepených ve stanicích podzemní dráhy později jde o Sísův třetí projekt pro newyorské metro. Mozaiky, na rozdíl od předcházejících prací, ale zůstanou na stěnách stanice natrvalo.

Jejich návrh vznikal v době po teroristickém útoku na New York 11. září 2001. "Všichni byli potom smutní. Říkal jsem si, že musím udělat něco veselého, co bude dávat nějakou naději," uvedl. Proto zvolil veselé barvy a motivy hrajících si dětí. Návrh připravoval v době, kdy pracoval na své knize Strom života o Charlesi Darwinovi, kde také použil jako ústřední motiv oko. "Střed oka se mi líbil jako takový kolotoč dětí," popsal autor svůj záměr.

V mozaikách na stanici na křižovatce 86. ulice a Lexington Avenue se skrývá i historie města od příchodu prvních osadníků až po současnost. "Na té poslední jsou všichni, kteří hrají hudbu. Dal jsem tam i hráče na bombardón s českou vlajkou, ale jsou tam i muzikanti z jiných koutů světa - a děti uprostřed. A to má být ta naděje, že lidé všech kultur a všech barev mohou žít pohromadě. Někdy tomu ani sám nevěřím, ale hlásám tu myšlenku, protože jiná možnost pro nás, abychom přežili, není, řekl.

V Českém centru Sís do 22. dubna vystavuje původní návrhy, podle nichž mozaiky vznikly, a skici k ilustracím pro své knihy. Představuje tam i svou populární velrybu, která připomíná Manhattan s jeho pravidelnými ulicemi a mrakodrapy. Obrázky se ve vozech metra objevily necelé dva měsíce po tragickém 11. září.

"To, že velryba vypadá trochu smutně nebo pochmurně a že na ní bylo i Světové obchodní středisko, chytlo lidi za srdce. Každý den jsem tenkrát dostával vzkazy, kde lidi děkovali, že jsem podchytil sentiment toho okamžiku - to se mi nestalo s žádnou jinou prací," řekl.

S uměním na veřejnosti má pětapadesátiletý Sís, známý především jako spisovatel a ilustrátor knížek pro děti, autor animovaných filmů a kreslíř komiksů a kreseb pro noviny a časopisy, zkušenosti už z několika veřejných prostorů, mimo jiné na letišti v Baltimoru a na univerzitě v Minnesotě. Po úspěchu v newyorském metru dostal nabídky k účasti v soutěžích na výzdobu nádraží a stanic metra i v několika kalifornských městech.

Sís získal v roce 2003 za svoji dosavadní tvorbu cenu prestižní americké MacArthurovy nadace a o dva roky dříve za knihu Madlenka obdržel francouzskou cenu Sorcieres udělovanou za nejlepší publikace pro děti vydané ten rok ve Francii. V roce 1980, ještě před svým odjezdem do USA, dostal na festivalu v Berlíně za animovaný film Hlavy Zlatého lva.

Absolvent pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové žije od začátku 80. let ve Spojených státech, kde se postupně prosadil jako žádaný kreslíř a autor obrázkových knih pro děti. Na samostatných výstavách své dílo představil v Chichagu, New Yorku, Tchaj-peji, Paříži, Mnichově a Curychu. Dvakrát prodlouženou výstavu měl na přelomu let 1997 a 1998 také v Jízdárně Pražského hradu.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.