Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Bohemia line
 
Český pavilon na Expu za týden navštívilo přes 20.000 lidí
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 11/2005

První dva týdny světové výstavy Expo 2005 v japonské prefektuře Aiči byly pro českou účast podle českého organizačního týmu úspěšný. Pavilon ČR přivítal od svého otevření více než 20 tisíc návštěvníků, tedy zhruba pět tisíc denně. "Doposud zaznamenáváme samou chválu jak na pavilon jako takový, tak na samotnou expozici," řekla mluvčí české expozice Martina Hončiková.


 
 

"Ve srovnání s ostatními pavilony jsme na tom, co se návštěvnosti týká, stejně dobře, ne-li lépe. I v těchto dnech je podle ní český pavilon plný a v očekávání dalšího návštěvnického rekordu. Přes chladné a deštivé počasí, které v Aiči panuje, se před českým pavilonem údajně tvoří dlouhé fronty a návštěvníci neváhají čekat až 20 minut, aby mohli vejít do Zahrady fantazie a hudby.

"Pozitivem je i to, že návštěvníci se v naší expozici, na rozdíl od jiných průchozích pavilonů, zdrží mnohem déle, aby si mohli dosyta vyzkoušet všechny zvukové a vizuální objekty," dodala Hončiková.

Populární se stává také česká restaurace s tradiční kuchyní. Nejoblíbenějším pokrmem je údajně selský talíř s vepřovou pečení, kachnou, zelím a třemi druhy knedlíků.

Pavilon navštívila například i viceprezidentka pořádající japonské Asociace pro Expo 2005 Harumi Sakamotoová a Vincente Gonzáles Loscertales, generální tajemník Mezinárodní organizace pro výstavy, která je dozorčím orgánem světových výstav. Oba prý byli expozicí nadšeni, zejména jejím netradičním ztvárněním, které nepoužívá moderní technologie a návštěvník je přímo vtažen do děje v pavilonu, jehož atmosféru sám vytváří.

Pro zájemce z České republiky jsou ale cestování do Japonska a pobyt v zemi vycházejícího slunce příliš nákladné. Pokud by se přesto nyní někdo rozhodl si na zhruba pětidenní výlet s návštěvou Expa vyrazit, musí si připravit zhruba 50.000 korun.

Češi, kteří se na Expu přesto objeví, jsou podle Hončikové například pracovníci japonských firem v ČR, kteří jsou v Japonsku na stáži. "Ale očekáváme, že dorazí i ti, kteří do Japonska jedou s jediným cílem - spatřit Expo a náš pavilon," věří Hončiková.

Zvyšuje se i zájem o Expo, jehož hlavním tématem je Moudrost přírody.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.