Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Stávka sklářů z Karolinky zatím nemá podporu zaměstnanců
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 11/2005

Případný vstup sklářů ze závodu Crystalexu v Karolince na Vsetínsku do stávky nemá zatím dostatečnou podporu zaměstnanců. Z celkového počtu asi 430 se jich pro tento krok vyslovily necelé dvě stovky. Vyhlášení stávky přitom musí podpořit nadpoloviční většina. Řekla to předsedkyně odborové organizace Helena Langrová.


 
 

Odbory chtějí vyhlášením stávky přimět majitele Crystalexu, aby obnovil jednání s norskou společností CG Holding, která projevila zájem o odkoupení rušené ruční výroby skla. Tato nabídka ale nebyla podle mluvčího Crystalexu Petra Tomíška akceptovatelná.

Novoborský Crystalex oznámil svůj záměr zrušit v Karolince ztrátovou ruční výrobu skla již loni v listopadu. V souvislosti s tím musí sklárny opustit 300 pracovníků; část zaměstnanců již odešla, dalším skončí pracovní poměr na konci března. V Karolince i nadále zůstane zachována dekorace automaticky vyráběného skla z Nového Boru, což zajistí práci zhruba 220 lidem.

"Prozatím se nám nepodařilo získat nutnou nadpoloviční většinu podpisů. Vypadá to, že lidé mají zřejmě ze stávky strach. Podpisové archy jsou ale stále k dispozici," uvedla Langrová.

Odboráři uvažují i o tom, že by mohli vstoupit do výstražné stávky, k níž nepotřebují souhlas nadpoloviční většiny pracovníků. Ani případná stávka ale nemůže podle mluvčího Crystalexu na rozhodnutí akcionářů nic změnit, protože tímto krokem je chráněno zachování dalších pracovních míst jak přímo v Karolince, tak i v celé skupině Crystalexu.

O záchranu pracovních míst sklářů usiluje i radnice v Karolince. Město se spojilo s majiteli norské firmy CG Holding a nabídlo jim možnost postavit zde za výhodných podmínek novou halu.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.