Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Výstava nabízí díla českých umělců s vánoční a zimní tematikou
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 38/2004

České muzeum výtvarných umění připravilo pro předvánoční čas výstavu s názvem Zima. Návštěvníkům nabízí díla českých autorů, kteří se zabývali krajinomalbou s důrazem na zimní a vánoční motivy.


 
 

Od přelomu 19. a 20. století měla v Čechách krajinomalba své důležité místo, stala se i nositelem dobových snah po moderním výtvarném výrazu. Umělcům nahrávala i geografická poloha s poměrně dlouhým zimním obdobím. Více než stoletá historie zájmu tvůrců o zimní motivy pak přinesla své výsledky.

Výstava konfrontuje dobové proměny ve výtvarných dílech, od romantizujících scenérií Augusta Bedřicha Piepenhagena přes Hynaisovu Alegorii zimy, Schikanedrovy pražské zimní motivy, Alšovy kresby, Ladovy scény dětských zimních her ke krajinářské škole Julia Mařáka v čele s Františkem Kavánem, Antonínem Slavíčkem, Jaroslavem Panuškou a Otakarem Lebedou. Doplňují je díla Bohuslava Reynka, Jiřího Johna, Michala Ranného a Jiřího Trnky.

Přehlídka, která potrvá do 20. února, je doplněna ukázkami etnografického charakteru. Pro školní návštěvy je připraven speciální vzdělávací program.

Výstavou Zima navazuje České muzeum výtvarných umění v Praze na tradici, kdy v minulých deseti letech vždy na přelomu roku nabízelo návštěvníkům díla různých autorů na tematických výstavách nebo na přehlídkách zaměřených na dětského návštěvníka.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.