Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Hrad vystavuje Sudkovy panoramatické fotografie ze severu Čech
Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 38/2004

V Císařské konírně na Pražském hradě jsou od 16. prosince vystaveny panoramatické fotografie, které světoznámý český fotograf Josef Sudek pořídil na území hnědouhelné pánve na severu Čech.


 
 

Zatímco jeho soubor Praha panoramatická je dostatečně známý, panoramata z Mostecka nikdy knižně nevyšla. Soubor 128 fotografií se dnes nachází ve sbírce Moravské galerie v Brně, která výstavu v Praze spolupořádá. Přehlídka se jmenuje Smutná krajina a potrvá do 20. března.

"Je to taková přismutnělá krajina. Já nedělám rád veselou krajinu. Protože veselá je furt veselá a furt stejná. Ale smutná má hodně variací. Víc smutná a míň smutná a ještě víc smutná, a s tím se dá něco dělat," říkal Sudek o svém souboru. Krajina na vystavených snímcích je více než přismutnělá; viděno nejen současnýma očima a zkušeností, kterou zaznamenal Sudek, jako jednu z největších kulturních a ekologických katastrof nejen na českém území.

Panoramatické fotografie zachycují části Mostu, Záluží, Litvínova či Jiřetína v době, kdy se začínalo těžit uhlí a lidé se vystěhovávali a jejich obydlí padala za oběť dolování uhlí. Mezi Sudkovým dílem tvoří tyto snímky protipól jeho estetizovaným aranžovaným zátiším. Podle kurátora výstavy jsou dokladem nejen Sudkova zájmu o zachycení skutečnosti bez příkras, ale například i snahy zapojovat civilizační tematiku do českého umění - autor uplatnil těžní věže, do centra snímku neváhal umístit torza staveb či přebytečný stavební materiál.

Snímky vznikly v letech 1957 až 1962, kniha připravovaná k vydání však tehdy nevyšla. Soubor fotografií byl časem dokonce i odborníky téměř zapomenut, až v roce 1973 se maketa knihy dostala do Moravské galerie, řekl kurátor výstavy a zakladatel fotografické sbírky této instituce Antonín Dufek.

Až v roce 1994 se podařilo získat peníze na restaurování fotografií a o rok později měl v Moravské galerii soubor výstavní premiéru spolu s fotografiemi Josefa Koudelky, které vznikly ve stejných místech o 30 let později. Výstava se pak opakovala na několika dalších místech v ČR i v zahraničí. Katalog prvně vyšel v roce 1998 v Mnichově, českou verzi o rok později připravila Severočeská galerie v Litoměřicích. U příležitosti výstavy na Hradě vychází druhé vydání knihy v nakladatelství Kant.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.