Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Investice by sklárnám v Květné měly příští rok přinést zisk
Marie Kohoutová - Zprávy, průmysl - vydání 38/2004

Hospodaření v černých číslech očekává v příštím roce nový vlastník Moravských skláren Květná na Uherskohradišťsku, společnost Synex CZ. Řekl to spolumajitel skláren Filip Šedivý. "Letos jsme vložili zhruba pět milionů korun do výroby, další prostředky směřovaly do obchodní politiky a marketingu. Předpokládáme, že se to v příštím roce projeví," poznamenal. Letošní hospodaření skláren skončí ztrátou.


 
 

Moravské sklárny Květná, kde pracuje zhruba 240 pracovníků, koupila společnost Synex CZ v lednu letošního roku od sklářského odborového svazu. Odboráři vlastnili sklárny v Květné asi rok a půl; získali je od původního vlastníka, Crystalexu Nový Bor, který se rozhodl společnost před dvěma lety uzavřít.

"Kromě přímých investic do nové pece a rekonstrukce systému vytápění, od čehož si mimo jiné slibujeme snížení provozních nákladů, jsme museli od základu vystavět obchodní politiku a spustit marketingové aktivity," poznamenal Šedivý.

Sklárny totiž ve své novodobé historii prakticky nikdy, s výjimkou doby, kdy je vlastnili přímo odboráři, nefungovaly jako samostatná společnost. "Když jsme firmu převzali, nebyli zde takřka žádní zákazníci," řekl Šedivý.

Nové vedení skláren, kde se vyrábí výhradně ruční sklo s vysokou přidanou hodnotou na dekoracích, se musí vyrovnávat s levnou konkurencí automaticky vyráběného skla. "Abychom svou existenci uhájili, musíme se orientovat na movitější klientelu, pro kterou je kvalita a punc ruční práce důležitější než cena," vysvětlil Šedivý.

Sklárny proto přizvaly ke spolupráci uznávané výtvarníky, nechaly si vypracovat novou značku, obměňují kolekce a využívají módnějších barevných tónů; cílem je jednoznačné odlišení od automatické výroby.

Krokem, od něhož si management slibuje zlepšení hospodaření, je pak vytvoření řídícího systému a vypracování nových kalkulací nákladů. "V souvislosti s tím přejdeme v novém roce na jiný mzdový systém zohledňující kvalitu práce jednotlivých pracovníků. Ta se nyní sleduje jen velmi obtížně," vysvětlil Šedivý.

Moravské sklárny Květná letos očekávají tržby asi 80 milionů korun. Více než 90 procent produkce směřuje do zahraničí, hlavně do severských zemí, Španělska, Ruska či Japonska.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.