Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Bohemia line
 
Good Food je dobré jídlo

A také kus filozofie a různého pohledu na svět. Jíst lze rukou z papírového tácku kdesi u nádražního bufetu nebo "hochelegant" i v domácích podmínkách a ani to nemusí moc stát. Je k tomu zapotřebí jen vkusně přichystaný stůl posetý rozkošnými věcičkami ze skla, porcelánu, keramiky, dřeva, plastu, korku atd. jen na ně dát jídlo a dát se do něj. Zajímavou inspirací "jak na to" byla výstava studentů a mladých absolventů různých ateliérů i škol zabývajících se užitým uměním, která se uskutečnila v listopadu v aule budovy Českého rozhlasu Plzeň. Přinesla netradiční pohledy na plochu stolu a věcí, které jsou na něm. Výstava byla součástí projektu Good Food.


 
 

Jeho náplní je kultura a design stolování. Projekt Good Food vznikl roku 2002 na základě spolupráce studentů FUUD UJEP v Ústí nad Labem. Je otevřen studentům vysokých škol zabývajících se užitým uměním. Za cíl si klade sdružovat a prezentovat všechny, kteří se zajímají o trendy v oblasti stolování a zároveň chtějí představit své vlastní práce, ve kterých se pokoušejí řešit novodobé potřeby v oblasti stolování. Téma design stolování je natolik široký, že se projektu zúčastňují nejen studenti a absolventi ateliéru keramiky a porcelánu, ale i ostatních ateliérů: přírodních materiálů, skla a průmyslového designu.

Plzeňská výstava stejně jako předchozí výstavy tohoto projektu představila netradičně pojaté nápojové a stolní soupravy, prostírání a jiné s tématem spjaté realizace. Krom moderních tvarů mají jejich výrobky nadčasovost danou jednak zvoleným materiálem jako jsou tradiční porcelán, sklo, textil, dřevo a kov a z novodobých plasty, jednak určenou užitnou funkcí. Ve všech případech jejich tvůrci přihlíželi k potřebám uživatele. Setkává se v nich hravost, vtip a nápaditost s pečlivým technickým provedením.

Předností návrhů, zakotvenou v samotném zadání pro všechny předměty projektu Good Food, je jejich snadná vyrobitelnost a co možná nejnižší výrobní náklady. Že jde o vysoce kvalitní výrobky svědčí řada ocenění a dokonce u některých návrhů rýsující se šance uvedení do sériové výroby.

Projekt Good Food má za sebou čtyři roky existence a získává stále větší pozornost nejen mezi samotnými studenty výtvarných kateder a návštěvníky jejich výstav, ale co je nejdůležitější i mezi výrobci, kteří v něm hledají typy a nápady na inovací svých výrobních programů. Projekt získává respekt a ohlas i v odborných kruzích.

První výstava se konala v regionálním informačním středisku Designcentra České republiky v Ateliéru designu keramiky FUUD UJEP v Dubí. Připravil ji Martin Mikeš ve spolupráci s kurátorkou NG PhDr. Janou Hornekovou pod patronací firmy Český porcelán. Představilo se na ní 12 studentů z ateliéru designu keramiky FUUD a stážisté ze Slovenska a Polska. Jednalo se o průřez nejzdařilejšími pracemi ateliéru za poslední 4 roky. Součástí výstavy byly fotografie doc. ak. soch. Pavla Jarkovského, vedoucího ateliéru, dokumentující tvůrčí práci studentů.

V pořadí druhá výstava se konala v Design štúdiu ÚĹUV v Bratislavě od 9.12. 2003 - 11. 1. 2004. Vystavené práce už vznikaly přímo pro tento projekt. Představilo se na ní 23 studentů z ateliéru designu keramiky, textilu a přírodních materiálů FUUD a studenti z Hochschule für Kunst und Design v Halle v Německu. Výstavu instalovala a opět uvedla Jana Horneková, kurátorsky ji připravila Kamila Stehlíková. K výstavě, která byla pro úspěch prodloužena, byl vydán obsáhlý katalog.

Třetí prezentaci projektu výstavou studentských prací připravil posluchač doc. Jarkovského Yoo Kawasumi. Vernisáž se odehrála 7.6. 2004 v pražské japonské restauraci Miyabi. Vystavovalo na ní 9 studentů, přičemž někteří své práce navrhovali přímo pro potřeby restaurace a byly používány jako speciální Good Food menu. Spolu s nimi vystavovali kaligrafové z Japonska svá díla na téma "Jídlo a chutě". Součástí vernisáže byla také přednáška o kaligrafii a prezentace knihy "Jídlo", kterou pro výstavu vytvořila grafička Jana Hradcová.

Plzeňská výstava byla čtvrtou akcí pořádanou v duchu filozofie projektu Good Food. Uskutečnila se od 1. 11. do 26.11. 2004 ve spolupráci s Českým rozhlasem Plzeň, který poskytnul výstavní prostory v aule své budovy na Náměstí Míru. Výstavu opět kurátorsky připravila Kamila Stehlíková. V letošním pokračování projektu vystavovalo 14 mladých výtvarníků z Fakulty užitého umění a designu UJEP a katedry průmyslového designu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Lenka Trundová: sypátka

Pavla Krčmaříková: porcelánový servis, 2004
porcelán

Kamila Marková: kalíšky, 2004

porcelánLenka Trundová: porcelánová mísa

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.