Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
Sahm ČS
 
Český export do EU dále dusí silná koruna a oslabení růstu unie
Marie Kohoutová - Zprávy - vydání 31/2002

Silná koruna a zpomalení ekonomického růstu v zemích EU dále brzdí český export tímto směrem. Ten za tři čtvrtletí meziročně klesl o více než 27 miliard na necelých 625 miliard korun. "Vývoz z České republiky srazil především pokles vývozních cen, korunová hodnota vývozu klesla do značné míry zhodnocením kuru koruny," řekl to hlavní ekonom Patria Online David Marek.


 
 

Pohled na německá data a údaje o EU podle něj ukazují, že od poloviny loňského roku se snižuje reálný dovoz do těchto zemí. Například český vývoz do Německa sice klesá, nicméně českým firmám se podařilo tento výpadek nahradit vývozem do jiných zemí EU. Celkový růst vývozu do EU by podle generálního ředitele vládní agentury Czechtrade Martina Tlapy mohl nastat na přelomu roku.

"Reálně se vývoz do EU nesnížil, což ukazuje, že se českým vývozcům daří čelit slabému hospodářskému růstu v EU lépe než firmám z jiných zemí dovážejících na trhy EU," domnívá se Marek. Českým firmám navíc "hází klacky pod nohy" devizový trh. Vliv výrazného posílení kursu koruny se ovšem teprve může projevit, varoval.

"Dynamika exportu do EU byla postižena jen krátkodobě na jediný měsíc povodněmi," doplnil hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. V září se ale podle něj růst exportu, měřeného v eurech nebo objemem ve stálých cenách, opět obnovil. Růst exportu do EU je však v posledních měsících nižší než do jiných teritorií, což je zjevný důsledek ekonomické slabosti EU.

"Dojde-li v příštím roce v EU k oživení, bude z toho český export jednoznačně profitovat," tvrdí Sobíšek.

Očekávaný vstup Česka do EU přinese podle Marka další zvýšení obchodní výměny, žádný dramatický posun však nepředpokládal. Již nyní jsou totiž podíly vývozu a dovozu na HDP a podíl obchodu s EU na celkovém zahraničním obchodu velmi vysoké. "V tomto smyslu již ekonomická integrace, odrážející přirozené předpoklady malé otevřené ekonomiky na hranici EU, proběhla," tvrdí Marek.

Těsnost obchodních vazeb ČR a EU svědčí podle Sobíška o tom, že Česko je již delší dobou členem unie. Vlastní vstup proto nebude mít na obchodní výměnu žádný dramatický dopad. "Zvýší jen obchod v segmentech, jako jsou zemědělství a potravinářství, ve kterých dosud neproběhla plná liberalizace," poznamenal. Podíl těchto segmentů na celkovém obchodu ale je a zůstane malý.

Český export v lednu až září táhla silniční vozidla (112 miliard Kč) a elektrická zařízení a spotřebiče (68 miliard Kč). Dovoz se snížil skoro o 50 miliard na 589 miliard korun, z čehož Česko vytěžilo přebytek asi 36 miliard korun.

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.