Ohlédnutí za Mezinárodním hrnkovým sympóziem 2001  
 
Jaký byl a bude veletrh SILICIUM BOHEMICA? - rozhovor s manažerkou veletrhu Kateřinou Hejdukovou

Brány Pražského veletržního areálu v Letňanech se pro 11. ročník veletrhu SILICIUM BOHEMICA 2002 uzavřely 6. října. Od té doby se jeho organizátorům jistě podařilo vyhodnotit veškeré údaje, informace a ohlasy a zformulovat je do statistických dat nutných pro správné vyhodnocení veletrhu a pro napřímení úsilí správným směrem, protože už teď se rozběhly přípravy na další ročník. A pak - trocha čísel nikdy nezaškodí. Na toto téma hovoří manažerka veletrhu Kateřina Hejduková.


 

 

 

 

 

 

 

 

Mgr. Jan Tůma Moderátor:
Mgr. Jan Tůma
Kateřina Hejduková Host:
Kateřina Hejduková

Mgr. Jan Tůma Protože každý veletrh je vztahem dvou stran, tedy vystavovatelů a návštěvníků, mohla byste nejprve říci, jak na tom letošní SIBO bylo z tohoto pohledu, tj. jestli jste oproti předchozím ročníkům nezaznamenali pokles zájmu především podniků a firem o prezentaci na veletrhu ?
Kateřina Hejduková Právě naopak, oproti loňskému roku se veletrhu SIBO podařilo zvýšit počet vystavovatelů o více než 10%.
Mgr. Jan Tůma Když jsem procházel veletrhem spolu se svými kolegy, všichni jsme se shodli na tom, že podle shlédnutých expozic se SIBO stále více stává spíše jakousi přehlídkou dárkového zboží a interiérových doplňků než respektovaným veletrhem preferujícím zvolenou specializaci na sklo a keramiku a příslušné technologie. Jaká tedy byla účast sklářských firem z celkového počtu vystavovatelů ?
Kateřina Hejduková Firmy s nabídkou technologií, surovin, strojů a zařízení pro sklářský a keramický průmysl tvořily plnou jednu třetinu z počtu vystavovatelů, účast v sekci sklářského průmyslu činila 45% vystavovatelů. I když se převážně jednalo o střední firmy a ateliéry, mohli si návštěvníci prohlédnout výrobky hutního, uměleckého, dekoračního, lehaného a plochého skla, ručně vyráběné skleněné figurky, sklo křišťálové, olovnatý křišťál, nové kolekce bižuterie, vitráže, dárkové a dekorační předměty a předměty z keramiky a porcelánu.
Mgr. Jan Tůma A ta druhá strana veletrhu, tedy návštěvníci – byl pro ně veletrh dostatečně lákavý, že byli ochotni překonat dopravní problémy a omezení v Praze a SIBO svou účastní podpořit ?
Kateřina Hejduková Tak to určitě. Velikému zájmu se těšily nejenom samotné expozice, ale i doprovodný program – kromě tradičních soutěží jako je Studentský design a Prostřený stůl bych zdůraznila zejména ukázky foukání skla pomocí světového patentu technologické výroby tavení skla s využitím mikrovlnné energie a také už tradiční foukání skla nad plynovým kahanem.
Mgr. Jan Tůma Zmínila jste soutěže Studentský design a Prostřený stůl. Jaké školy si odnesly ceny a na jaké rodící se designérské osobnosti soutěž poukázala ?
Kateřina Hejduková Jak se letos ocenění mladí designéři osvědčí v praxi a v jaké tvůrčí osobnosti vyrostou, ukáže teprve čas. To je moc složitá záležitost, svou roli v tom hraje mnoho faktorů a byla by to jen spekulace a to si netroufám odhadnout. Můžu ale uvést konkrétní výsledky. V soutěži Studentský design v kategorii vysokých škol první místo získal Gabriel Vach (VŠUP Praha) za čajový soubor pro kavárnu, v kategorii středních škol první místo získal Josef Ševčík (SUPŠ sklářská Železný Brod) za sadu broušených misek. Zvláštní cenu získal Daniel Kravar (SOU keramické a sklářské a Učiliště Karlovy Vary - Stará Role) za broušenou vázu. Ale bez sponzorské účasti by se tyto soutěže vůbec nemohly uskutečnit a proto si určitě zmínku více než zaslouží. Sponzorem soutěže v kategorii vysokých škol byla firma T.G.K. s.r.o. a v kategorii středních škol Nadace Preciosa.

V soutěži Prostřený stůl odborná porota vyhodnotila na prvním místě firmu Květinové studio s.r.o. s názvem soutěžního aranžmá: Romantický podzim. Na druhém místě se umístilo Střední odborné učiliště U krbu se soutěžním aranžmá: Podzimní romance. Třetí místo obsadila firma Jan Svatoš - Česká keramická manufaktura s názvem soutěžního aranžmá: Poslední leč. Zvláštní cena byla udělena Martinu Jandovi (SUPŠ sklářská Železný Brod) za new antique. Sponzory soutěže byly firmy WA servis s.r.o. a B&L Production s.r.o.
Mgr. Jan Tůma Vy jste SIBO jako hlavní manažerka veletrhu připravovala poprvé. Jaké změny na základě Vašich letošních zkušeností dozná příští ročník Silicium Bohemica 2003 ? Budete se snažit o nové pohledy na pojetí veletrhu jako takového, o nové formy prezentace firem, jednotlivců a zvolených témat, o nové formy spolupráce se všemi partnery nebo vsadíte na osvědčené postupy a tradiční podobu veletrhu ? Co byste chtěla zlepšit ?
Kateřina Hejduková Pro příští ročník veletrhu Silicium Bohemica 2003 chystáme několik novinek a změn. Jedná se především o specifické zaměření nomenklaturního uspořádání. Veletrh Silicium Bohemica bude nadále odbornou záležitostí sklářského, keramického a porcelánového průmyslu. Na základě letošních zkušeností s prezentačními prostory pro tzv. drobné prezentace ale upravíme tuto nabídku k větší spokojenosti menších firem a jim i jednotlivcům chceme navíc nabídnout možnost uspořádání víkendových keramických trhů na venkovní ploše. Věříme, že je naše nabídka osloví a že přispěje k rozšíření velikosti tohoto odborně zaměřeného veletrhu.

Vedle již tradičních soutěží Prostřený stůl a Studentský design chceme jako novinku doprovodného programu otevřít „Malou výtvarnou dílnu,“ kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet přímo na místě technologii malování a zatavení skla. Ve spolupráci s firmou T.G.K. umožníme zájemcům kreslit na skleněné tabulky s následným zatavením v peci přímo na místě. Tento program bude lákavý zejména pro malé návštěvníky veletrhu.

A co bychom v příštím roce rádi zlepšili ? Rozhodně budeme usilovat o větší účast zahraničních firem a zároveň o podporu a rozšíření spolupráce se zahraničními obchodními partnery. V letošním roce jsme oslovili s pozváním na veletrh velvyslanectví a obchodní komory 35 evropských zemí, zástupce hotelů, lázeňských zařízení, čajoven, nákupčí velkých obchodních řetězců, zástupce maloobchodních řetězců, ministerstva, hlavní firmy zabývající se výrobou a distribucí veškerých nápojů. A na základě telefonických a písemných ohlasů se nám potvrdilo, že je to správná cesta. Chtěla bych se pro zajímavost zmínit o těch, kteří využili našeho pozvání na veletrh a od kterých jsme dostali děkovné dopisy: Belgie, Finsko, Švýcarsko, Rumunsko, Francie, Slovensko, Kancelář senátu a řada již výše uvedených zástupců obchodních řetězců, hotelů a lázeňských zařízení.

Věřím tedy, že ve spolupráci s vystavovateli vytvoříme v příštím roce pestřejší, rozsáhlejší a zajímavější veletrh, ze kterého si každý návštěvník odnese příjemný zážitek z dobře uskutečněného obchodu nebo z příjemně prožitého dne. Na závěr mi dovolte, abych poděkovala všem firmám, které se letošního ročníku veletrhu zúčastnily a přispěly tak k dobrému jménu tohoto projektu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pohled do expozice soutěže Prostřený stůl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pohled do expozic Silicium Bohemica 2002

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pohled do expozic Silicium Bohemica 2002

 

 

 
   

Copyright © 2001-2003 Polyconsult, s.r.o., Všechna práva vyhrazena.